Duminica a 31-a dupa Rusalii, Vindecarea orbului din Ierihon – predica parintelui Cristian, 24.01.2021

Biserica Sfintilor Arh. Mihail si Gavriil din Dascalu
Biserica Sf. Arhangheli Mihail si Gavriil din Dascalu
Vindecarea orbului din Ierihon

‘’ În vremea aceea, pe când Se apropia Iisus de Ierihon, un orb ședea lângă drum, cerșind. Și, auzind el mulțimea care trecea, întreba ce se întâmplă. Și i-au spus că trece Iisus Nazarineanul. Atunci el a strigat, zicând: Iisuse, Fiul lui David, miluiește-mă! Și cei care mergeau înainte îl certau ca să tacă, dar el cu mult mai mult striga: Fiule al lui David, miluiește-mă! Deci, oprindu-Se, Iisus a poruncit să-l aducă la El; și apropiindu-se, l-a întrebat: Ce voiești să-ți fac? Iar el a spus: Doamne, să văd! Și Iisus i-a zis: Vezi! Credința ta te-a mântuit. Și îndată a văzut și mergea după El, slăvind pe Dumnezeu. Iar tot poporul care văzuse a dat laudă lui Dumnezeu.’’ (Ev. Luca 18, 35 – 43)

Pr. Dr. Cristian Popa
Predica parintelui Cristian in Duminica a 31-a dupa Rusalii
Pr. Dr. Cristian PopaPredica parintelui Cristian in Duminica a 31-a dupa Rusalii

‘’Iubiti credinciosi, pericopa evanghelica de astazi ne vorbeste de vindecarea orbului din Ierihon. Asa cum se intampla in pericopele evanghelice, Mantuitorul Hristos nu se refera numai la orbul din Ierihon. (…) Chiar daca noi consideram ca avem vederea deplina, iubiti credinciosi, Mantuitorul Hristos, prin orbul din Ierihon, doreste sa ne vindece pe toti de orbirea cea duhovniceasca, de orbirea sufleteasca. (…)

Orbul, iubiti credinciosi, a inaltat o rugaciune catre Domnul nostru Iisus Hristos: ‘’Iisuse, Fiul lui David, miluieste-ma!’’ (…) Orbul acesta, iubiti credinciosi, cu toate ca nu il vedea pe Mantuitorul, el Il marturiseste ca fiu al lui David adica, fiu al lui Dumnezeu, Mesia! Cel pe care il astepta lumea pentru izbavire. (…)

Orbul din Ierihon care il descopera pe Dumnezeu fara sa vada, il infatiseaza intregii lumi. In vindecarea pe care Mantuitorul Christos io acorda, de fapt, Dumnezeu ne arata ca noi trebuie sa il vedem pe Dumnezeu cu adevarat, noi toti din lumea aceasta. Nu numai orbul care a fost vindecat! (…)

Mantuitorul se opreste in mijlocul multimii si face aceasta vindecare nu pentru ca oamenii sa vada minunea ci pentru ca ei sa vada marturisirea orbului din Ierihon: ca Iisus este fiul David, ca este fiul lui Dumnezeu! (…)

Dumnezeu, iubiti credinciosi, lucreaza permanent in lumea aceasta. Si noi, trebuie sa fim constienti de aceasta lucrare. Caci, ne aflam sub lucrarea lui Dumnezeu. Si, asa cum ne spune Mantuitorul Hristos intr-o alta imprejurare, noi, la randul nostru, trebuie sa facem bine, iubiti credinciosi, celorlalti oameni. (…)

La Dumnezeu, iubiti credinciosi, cand te duci, Dumnezeu stie cine esti, ce esti, cum esti, ce statut ai, cate pacate ai si toate celelalte lucruri. (…) O spune psalmistul David: ‘’tot omul este mincinos’’. La Dumnezeu trebuie sa venim cu sufletul deschis, asa cum a venit orbul din Ierihon, ca sa ne recapatam vederea. (…) Pentru credinta lui, s-a vindecat. Si noi, iubiti credinciosi, toate lucrurile pe care nu le vedem duhovniceste trebuie sa le degajam din viata noastra prin credinta. Printr-o credinta puternica. (…)

Inaintea lui Dumnezeu trebuie sa ne prezentam fara viclenie, fara minciuna si fara alte lucruri pe care noi incercam sa le explicam, sa le traducem intr-o forma acceptabila pentru constiinta noastra. Daca fiecare ar fi constient de sine, si-ar da seama ca trebuie sa lupte permanent sa indrepte viata lui. Sa ajunga la o vedere adevarata, iubiti credinciosi. (…)

Realitatea pe care o vedem, de cele mai multe ori, nu este cea adevarata. Cine mistifica aceasta realitate? Diavolul. Noi, in vremurile noastre, ne ferim sa vorbim de diavol … nu mai vorbim nici despre Hristos … dar nici de diavol nu mai vorbim. Pentru ca, nemaiavand o realitate a existentei, sa zicem, pe care s-o coordoneze, diavolul se interpune intre om si Dumnezeu, iubiti credinciosi, prin viclenie. Ce spune rugaciunea Tatal nostru? ‘’…si ne izbaveste de cel viclean.’’ Nu de cel rau. Rai suntem si noi; el este viclean, este mai mult decat rau. Si atunci, diavolul care nu poate sa stapaneasca creatia aceasta, vine cu viclenii ca s-o ia in stapanire. (…)

Tot ceea ce se intampla in vremurile noastre, toata deruta aceasta, este o viclenie a lumii acesteia, iubiti credinciosi, si a faptului ca lumea nu mai crede. Faptul ca lumea nu mai este asezata pe temeiul credintei. Daca am avea credinta cat un graunte de mustar, nu ne-ar misca nimic! (…)

In vremurile acestea tulburi, credinta noastra trebuie sa fie ferma! Si ca sa ne aparam de boli, de napastele care vin asupra noastra, de viclenii si toate celelalte. Atunci cand crezi in ceva, iubiti credinciosi, Dumnezeu este cel care, pana la urma, iti limpezeste constiinta, sufletul si ratiunea. Si zici da, am crezut bine si m-am dus pe calea pe care trebuie pentru ca am crezut in Dumnezeu. (…)

Crestinul care se impartaseste permanent, si-L are pe Hristos, merge inainte pe calea vietii. Nu se teme de moarte. Si daca murim, iubiti credinciosi, tot la viata mergem! Pentru ca ai plecat cu credinta! (…) Cel care este oscilant, necredincios, el nu traieste nici viata aceasta autentic si nici nu paseste in viata vesnica, iubiti credinciosi, alaturi de Hristos, in vesnicie si in Inviere! Si-a ratat si viata aceasta si viata cealalta! Al avea pe Dumnezeu si credinta aceasta ferma este totul…atunci, capatam sanatatea deplina, sufleteasca si trupeasca! Si vedem cu ochiul si gandim cu mintea noastra, pe care ne-a dat-o Dumnezeu, gandim cele ziditoare pentru viata noastra, pentru lumea aceasta si pentru relatia noastra cu Dumnezeu. (…)

Orbul din Ierihon ne deschide noua privirea asupra relatiei noastre cu Dumnezeu! El a manifestat o credinta temeinica. Nu s-a impiedicat. (…)

Mai avem multe de descoperit si iata, nu avem vederea cea buna pe care o credeam noi. Vederea cea buna o descoperim prin credinta, iubiti credinciosi! (…) Hristos patrunde in suflet, iubiti credinciosi! Si atunci, intelegem mai mult din existent aceasta decat vedem noi astazi, maine, poimaine si asa mai departe. (…)

Care este binele pe care trebuie sa il vedem mai inainte de toate? Este binele Dumnezeu! (…) Daca il avem pe Dumnezeu, primim tot binele pe care il vrem noi. (…)

De aceea, iubiti credinciosi, sa cautati vederea cea buna, sufleteasca, duhovniceasca. Nu va mai impiedicati de critici si toate celelalte lucruri pe care le traim in viata noastra. (…)

Realitatea este aceasta: sa te intalnesti cu Dumnezeu, sa crezi, sa iti creezi o temelie puternica in credinta care sa te duca mai departe. Sa vezi binele, sa zidesti binele, sa faci bine aproapelui, sa intinzi o mana de ajutor, sa-ti manifesti sentimentele cele bune, sa iti manifesti constiinta si creativitatea si toate celelalte puteri sufletesti. Asta este viata, iubiti credinciosi! (…)

Sa dea Dumnezeu sa se deschida vederea cea buna la toti! Sa avem asemenea orbului, credinta si marturisirea cea adevarata, iubiti credinciosi! Pentru ca orbul a devenit marturisitor al Mantuitorului Hristos. (…)

De aceea, iubiti credinciosi, sa primim darul vederii depline, luminate si orientate al Mantuitorului Hristos, pentru viata de aici si pentru Imparatia Cerurilor, acum si pururea si in vecii vecilor.

O saptamana binecuvantata sa aveti!

Amin!’’

Preot paroh slujitor Cristian

Parohia Varastii de Sus Dascalu – YouTube

Send this to a friend