La sarbatoarea Sfantului Cuvios Serafim de Sarov, in parohia Camineasca, 2.01.2021

Parohia Sf, Ierarh Nicolae din Camineasca

’Din tinerețe L-ai îndrăgit pe Hristos, fericite, și numai Lui, Unul, ai dorit cu înflăcărare să îi slujești, prin rugãciune neîntreruptă în pustie, nevoindu-te cu inima plină de umilință dobândind iubirea lui Dumnezeu și arătându-te ales al Maicii Domnului. Pentru aceasta ne rugăm ție: Mântuiește-ne pre noi cu rugăciunile tale, preacuvioase Serafime, Părintele nostru.’’ (Troparul Sfantului Serafim de Sarov, Glasul 4)

La aproape 50 de kilometri de Bucuresti, in judetul Giurgiu, se afla o parohie cu hramul Sfantului Ierarh Nicolae; aceasta, cu voia Domnului, a fost aleasa de Sfantul Cuvios Serafim de Sarov pentru a fi cinstit si a o ajuta prin rugaciule sale cele bineplacute Domnului.

Despre Sfantul Cuvios Serafim de Sarov s-au scris multe carti: ‘’ Ca un inger in lume vietuind (…) toata Rusia o a umplut de minuni, (…) a vedea cu limpezime cele viitoare s-a invrednicit, (…) catre vederile cele nematerialnice a venit. (…) Credinta netarmurita si nadejdea lui in Dumnezeu, evlavia sa adanca la Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si la sfintii nostri, infinita iubire catre oameni si catre toate fapturile dumnezeiesti, inaltimea smeritei cugetari si a blandetii, marimea rabdarii si a netinerii de minte a raului, toate virtutile evanghelice pe care le-a dobandit prin post si rugaciune, prin sange si sudoare, prin viata duhovniceasca profunda, l-au preschimbat pe Sfant din om stricacios in inger pamantean. L-au facut vas ales al Sfantului Duh si purtator pretios al sfantului har. S-a curatit, s-a sfintit, s-a indumnezeit, a devenit partas al firii dumnezeiesti. Si s-a invrednicit cu daruri dumnezeiesti,  cu puteri taumaturgice si cu haruri ale Duhului Sfant incredibil de abundente. In persoana Sfantului Serafim distingem astfel o icoana a lui Dumnezeu autentica, desavarsita si convingatoare.’’ (‘’Un seraphim intre oameni, Sfantul Serafim de Sarov’’)

Despre faptul ca moastele Sfantului Cuvios Serafim de Sarov se afla la Camineasca, am aflat de la parintele nostru Cristian. Cu ocazia sarbatorii de hram, a Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil, parintele Cristian l-a prezentat pe parintele Constantin, spunandu-ne ca in parohia domniei sale din Camineasca, se afla moastele Sfantului Serafim de Sarov: Zi de sarbatoare, zi de hram! Duminica Soborului Sf. Arhangheli Mihail si Gavriil si al tuturor cerestilor puteri. – Parohia Vărăștii de Sus – Dascălu – Ilfov (parohiavarastiidesusdascalu.ro)

Parohia Sf. Serafim de Sarov din Camineasca este parohia celor o mie (1.000) de fire de lavanda si a celor trei stejari aurii; un loc binecuvantat de Dumnezeu, unde o mana de oameni s-au straduit sa-si refaca biserica, dupa un incediu devastator. Si au reusit! Mai mult decat atat, Domnul le-a ascultat rugaciunile si, le-a trimis un mare Sfant ca sa-i ajute si sa mijloceasca pentru ei. Minunile se intampla neincetat la Camineasca; marturie stau crengutele de brad, frumos asezate, anul trecut, in iunie, pe baldachinul unde se afla moastele Sfantului Serafim de Sarov…si care, dupa aproape un an, inca raspandesc un miros puternic de brad, fiind verzi! Bucurie mare ne-a facut parintele paroh Constantin, daruindu-ne si noua aceste crengute vii! Ii multumim!

Parintele paroh Constantin slujeste aici din 2010; a trait si a vazut multe alaturi de oamenii din sat, pe care-i iubeste si-i pune mai presus de orice functie, marire si statut social etc. Tot dumnealui, impreuna cu o delegatie formata din 3 preoti, s-au dus in Rusia, la Sfanta Manastire Diveevo, pentru a aduce moastele Sfantului Serafim de Sarov.

Despre parintele paroh Constantin si parohia din Camineasca aflam mai multe din documentarul realizat de televiziunea Trinitas:

Slujba Sfintei Liturghii oficiata cu ocazia cinstirii Sfantului Cuvios Serafim de Sarov, in data de 2 ianuarie 2021, a fost oficiata de parintele paroh Constantin si invitatii sai: 7 preoti.

Predica parintelui Ioan de la Craiova
Predica dupa Sf. Liturghie, parohia Camineasca, 2.01.2021
Predica parintelui Ioan de la CraiovaPredica dupa Sf. Liturghie, parohia Camineasca, 2.01.2021

‘’ Vin tocmai de la Craiova (…) Vreau sa va marturisesc acum, proaspat impartasit, ca parintele vostru Constantin este vrednic de toata cinstea! De ce? Pentru ca m-a primit cu bratele deschise, zambetul pe buze, m-a luat de acolo din spate unde eu am vrut sa stau cuminte in banca mea, sa traiesc slujba ca dumneavoastra si, m-a imbracat in vesminte! Se poarta tare frumos, sa stiti! E un om bun! Sa-l iubiti! Sa nu dati voie nimanui sa se lege de dansul!

Iubitii mei, astazi praznuim pe Sfantul Serafim de Sarov. (…) Sfantul Serafim s-a nascut in 1795, in Kursk, in Rusia, din parinti foarte bogati. El a trait smerit si foarte credincios. (…) La varsta de 17 ani a plecat la manastire; vreme de 4 ani i-a slujit pe ceilalti frati ajungand un exemplu pentru toti cei din jurul lui. A fost hirotonit diacon. (…)  O data cand au crezut ca va muri, a venit Maica Domnului cu Sfantul Ioan Teologul si Sfantul Ioan Botezatorul si s-a uitat la el. (…) A zis Maica Domnului: ‘’acesta este de-al nostru’’. Adica este un Sfant din Imparatia lui Dumnezeu! (…)

Iubiti credinciosi, pentru noi Sfantul Serafim de Sarov este un mare Sfant. Multe si mari minuni a facut! (…)

Iubitii mei, in Tara Sfanta a trait Sfantul Ioan Iacob Hozevitul si el a zis asa:

‘’Oo, ce mare raspundere ai de tot ce faci pe lume,

De tot ce spui, in scris sau grai

De pilda ce la altii dai,

Caci ea mereu spre rai sau iad,

Pe multi o sa-i indrume.

Traieste o, viata. Vata ta e una. Numai una.

Oricum ar fi, tu nu uita: cum ti-o traiesti vei gastiga,

Ori fericire pe vecie, ori chin pentru totdeauna.

Deci, nu uita! Fii ortodox! Cu grija si cu teama,

Sa lasi in urma ta un gand, un semn, un drum frumos

Caci pentru toate neindoios, la urma, vei da seama!’’

 

(…) Iata, il iubesc tare mult pe Sfantul Serafim; am evlavie la el! (…) Noi traim pentru dobandirea Duhului Sfant; adica sa ne mantuim! Caci asa ne-a spus Iisus Hristos! (…)

Dragii mei, Dumnezeu nu are pe nimeni de pierdut. Toti suntem foarte importanti in opera de mantuire a lui Dumnezeu! (…)

Luati aminte dragii mei. Cine nu vine in fiecare duminica la biserica, ii intoarce spatele lui Dumnezeu. (…) Hristos se jertfeste in fiecare duminica, in fiecare biserica, pe fiecare Sfanta Masa, ca sa ne mai tina Dumnezeu pe pamant. (…)

Dragii mei, rugati-va sa aveti preoti buni. Bunica mea, mi-a spus asa: cand vei vedea un preot, sa-i zici saru’mana si sa-i pupi mana. Dar de ce sa-i pup mana? Pentru ca mana aceea de preot poate sa-ti dea dezlegare de pacate si Sfanta Impartasanie; acestea sunt lucruri pe care tu nu poti sa ti le iei. Auziti?! Baba care nu a citit teologie si nici doctorat nu avea… (…)

Rugati-va pentru toti din neamul dumneavoastra care nu se spovedesc, care nu se impartasesc, care nu vin la biserica. (…) Hristos a venit pentru noi toti! Si noi, sa ne rugam pentru ceilalti! (…) Sa tineti minte sa va rugati pentru toti cei din neamurile voastre! (…)

‘’Cel ce va rabda pana la sfarsit, acela se va mantui! (…) Parintele Arsenie Boca a scris la Draganescu, pe un perete: ‘’daca ti se va intampla tie ceva, sa spui: asa meritam!’’ (…) Iar eu le-am spus sa spuna: ‘’asa imi trebuie pentru pacatele mele!’’ (…) Spuneti cu mine: ‘’asa imi trebuie pentru pacatele mele!’’ Acum ne iubeste Dumnezeu, iubitii mei! (…)

Sfinte Serafime de Sarov roaga-te la Dumnezeu si pentru noi pacatosii, acum si in ceasul mortii noastre! Amin! (…)

’Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie. Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, robului Tău.

Așa Doamne, Împărate, dăruiește-mi ca să-mi văd greșalele mele și să nu osândesc pe fratele meu, că binecuvântat ești în vecii vecilor. Amin.

Dumnezeule, curățește-mă pe mine păcătosul.

Cel ce m-ai zidit, Dumnezeule, mântuiește-mă.

Fără de număr am greșit, Doamne, iartă-mă.’’

(…) Daca avem smerenia Sfantului Serafim de Sarov si iubire, atunci, Dumnezeu ne va ierta! Fiti binecuvantati! Intarire si credinta pana la sfarsitul vietii! Putere, marturisire si mantuire sufleteasca! Doamne ajuta! Va iubesc dragii mei! (…) Parintele paroh Constantin – sa-i dea Dumnezeu sanatate si mantuire si ajutor in tot ce face aici; caci asta e o catedrala, e minunata, e frumoasa, imi place tare mult – ne-a dat binecuvantare sa va dam tuturor cate o carte sic ate o cruciulita! (…)

Doamne ajuta!

Amin!’’

Predica parintelui Sava
Predica la sarbatoarea Sf. Cuv. Serafim de Sarov
Predica parintelui SavaPredica la sarbatoarea Sf. Cuv. Serafim de Sarov

‘’In vara anului 1903, a avut loc canonizarea marelui staret Serafim de Sarov. De acest eveniment s-a ocupat indeaproape si Tarul Rusiei, Nicolae Romanov. Acesta a fost prezent la slujba de canonizare si a purtat pe umeri, racla cu sfintele moaste ale Sfantului Cuvios Serafim de Sarov.

(…) iubesc sa fiu prezent in aceasta Sfanta Biserica, la praznuirea Sfantului Serafim de Sarov, pentru ca am fost calugarit intr-o manastire care a avut drept ctitor pe Sfantul Mc. Nicolae al II-lea Romanov, tarul Rusiei. Si, iata, asa a randuit Dumnezeu ca peste timp, sa reinoiesc legatura aceasta de dragoste, intre fiu si parinte …(…)

La inceput de an vreau sa va pun inainte cateva cuvinte. In fiecare zi din anul acesta sa ne rugam, sa ne smerim mai mult decat am facut-o anul trecut. Sa fim mai iubitori de Dumnezeu. Cand spunem iubitori de Dumnezeu, ne referim negresit si la iubirea de aproapele. (…)

Milostenia acopera multime de pacate! (…) Iata, cei care anul trecut ati dracuit si injurat, propuneti-va ca anul acesta sa nu mai faceti asa ceva. Pentru ca cel care dracuieste pe cineva, pe el se dracuieste de fapt. (…) Propuneti-va ca cei care aveti vrajba cu cineva, ca anul acesta sa inceteze aceasta vrajba! (…) Fiecare patima are o origine diavoleasca. Ganditi-va bine anul acesta, ce fel de patimi, ce fel de ganduri de ganduri rele v-au cotropit si, luptati-va cu ele ca sa deveniti mai buni. (…)

Mantuitorul Hristos s-a nascut in smerenie si simplitate tocmai ca sa ne invete pe noi ce este smerenia si simplitatea. (…) Biserica lui Hristos suntem in primul rand, noi! Fiecare dintre noi! Unii fara altii nu se poate.(…) Omul este nemuritor si vesnic. De aceea, propuneti-va ca anul acesta sa vietuiti precum a propovaduit Sf. Ierarh Vasile cel Mare si mama sa, Emilia. (…)

Cred cu tarie ca, acum la inceput de an, ar trebui sa ne vaccninam cu Hristos! In Sfanta Euharistie! Sa nu ne temem de boala! (…) Sa ne temem ca nu cumva sa pierdem locul pe care trebuie sa il mostenim in rai. Ganditi-va la lucrul acesta! (…)

Milostenia se face in ascuns…si nevointa nu se trambiteaza. (…) Daca ne vom stradui mai mult si, mai mult, vom intelege ca in acest an nou pe care l-am inceput, trebuie sa fim precum farul de la Constanta pentru cei care navigheaza. (…) Straduiti-va sa umblati in Lumina, asa cum ne porunceste Mantuitorul Hristos, ca sa fiti fii ai Luminii! (…) Acesta este vaccinul crestinului adevarat: Sfanta Impartasanie si Sfanta Spovedanie. (…)

Tineti minte inca un lucru pe care l-a spus Mantuitorul Hristos: biserica Lui nimeni nu va reusi sa o surpe: ‘’…portile Iadului nu o vor birui.’’ (…)

IPS Teodosie de la Constanta, de la inceputul nebuniei cu Covidul, a marturisit adevarul si a intarit biserica. Episcopul Ignatie de la Husi, Episcopul Ambrozie al Giugiului si multime mare de alti preoti, calugari l-au marturisit pe Hristos. Fiti si voi, de acum si pana la sfarsitul vietii voastre, marturisitori ai lui Hristos! (…) Fiti si voi modele pentru cei din jur; fiti lumina prin propriul exemplu de viata curata!

Sa traiti intru multi si binecuvantati ani!

Amin!’’

Pr. paroh Constantin
Cuvant de incheiere
Pr. paroh ConstantinCuvant de incheiere

‘’(…) Sa va primeasca Dumnezeu rugaciunea si sa va daruiasca multa bucurie! (…) Multa bucurie sa va daruiasca Bunul Dumnezeu! (…)  Un An Nou cu multa sanatate sa va daruiasca Bunul Dumnezeu! (…)

Amin!’’

 

Rugăciunea întâia către Sfântul Serafim

‘’O, preaminunate Serafime, mare făcător de minuni din Sarov, pentru toți cei ce aleargă la tine ajutătorule cel grabnic ascultător, în zilele vieții tale nimeni de la tine sărman n-a ieșit ci tuturor plăcută le-a fost vederea feței tale și glasul cel cu bună întâmpinare a cuvintelor tale. Pe lângă acestea și darul tămăduirilor, darul înainte vederii și darul vindecărilor sufletelor celor neputincioase cu îmbelșugare în tine s-au arătat. Iar când te-a chemat pe tine Domnul de la ostenelile cele pământești la odihna cea cerească, niciodată dragostea ta n-a lipsit de la noi și nu este cu putință a număra minunile tale care s-au înmulțit ca stelele cerului căci iată, în toate marginile pământului te arăți oamenilor credincioși și le dăruiești tămăduiri. Pentru aceasta și noi strigăm ție: O, preabunule și blândule Cuvios al lui Dumnezeu, rugătorule cel cu îndrăzneală pentru noi, care niciodată nu depărtezi pe cei ce te cheamă pe tine, înalță pentru noi binefăcătoarea ta rugăciune către Domnul puterilor ca să întărească poporul nostru binecredincios și să ne dăruiască nouă cele de trebuință în viata aceasta și toate cele de folos pentru mântuirea sufletelor noastre, ca să ne păzească de căderi în păcat și să ne învețe pocăința cea adevărată, ca fără de piedici să intrăm în împărăția Cerurilor unde tu acum strălucești în slava neapusă, și să cântăm cu toți Sfinții, lăudând Treimea cea de Viață dătătoare, în veci! Amin.’’

Rugăciunea a doua către Sfântul Serafim

‘’O, preasfinte Cuvioase și de Dumnezeu purtătorule Părinte Serafim, caută din slava ta cea de sus către noi cei smeriți și neputincioși, împovărați cu multe păcate, care cerem de la tine ajutor și mângâiere. Apropie-te de noi cu inima ta cea plină de bunătate și ajută-ne ca să păzim fără de prihană poruncile Domnului, să ținem cu tărie credința ortodoxă, cu sârguință să-I aducem lui Dumnezeu pocăință pentru păcatele noastre în evlavie creștinească, cu harul bine să sporim și să fim vrednici de ajutorul și mijlocirea ta pentru noi înaintea lui Dumnezeu. O, Sfinte al lui Dumnezeu, Serafime, auzi-ne pre noi, cei ce cu credință și cu dragoste ne rugăm ție și nu ne trece cu vederea pe noi, cei ce avem nevoie de ocrotirea ta. Acum și în ceasul sfârșitului nostru ajută-ne și apără-ne cu rugăciunile tale de săgețile cele pline de răutate ale diavolului, ca să nu ne stăpânească puterea lui ci, cu ajutorul tău, să ne învrednicim a moșteni fericirea lăcașurilor Raiului. Căci în tine ne punem astăzi nădejdea, Părinte milostive, fii pentru noi cu adevărat călăuză spre mântuire și adună-ne la lumina cea neinserată a vieții veșnice prin mijlocirea ta cea bineplăcută, la Tronul Sfintei Treimi, ca să slăvim și să cântăm împreună cu toți Sfinții Numele cel vrednic de închinare, al Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, în vecii vecilor. Amin.’’

Slava Tie, Doamne, Slava Tie!

Amin!

Surse:

Send this to a friend